Tło projektu

Wdrożenie usługi „SMS do sieci stacjonarnych” (ang. „Fixed line SMS”) to jeden z pierwszych projektów realizowanych przez zespół MATERNA Communications w Polsce. Celem usługi było udostępnienie użytkownikom sieci stacjonarnych funkcjonalności SMSów - znanej do tej pory jedynie z sieci komórkowych. Od samego początku w projekcie uczestniczyli nasi partnerzy z firmy SIEMENS (dzisiaj Nokia Siemens Networks), wnosząc do projektu szczegółową wiedzę o technicznych niuansach sieci TP S.A., którą budowali.

Zastosowane rozwiązanie

Po blisko 2 latach analiz i negocjacji, w 2003 roku wdrożona została pierwsza część docelowej funkcjonalności. Od końca 2003 roku użytkownicy sieci TP mogli odbierać w formie głosowej SMSy wysyłane z sieci komórkowej „Idea” (dzisiaj Orange). Niedługo potem kolejne sieci komórkowe podłączone zostały do platformy Fixed SMS firmy MATERNA Communications. Wdrożenie pełnej funkcjonalności SMS w sieci stacjonarnej nastąpiło w 2006 roku. Od tej chwili wszyscy użytkownicy telefonii stacjonarnej mogli w pełni korzystać z funkcji wysyłania i odbierania SMSów. Pulę nowoczesnych telefonów z taką możliwością oferowała TP S.A. (dzisiaj Orange).

Rezultat

W efekcie niemal wszyscy abonenci sieci stacjonarnej TP S.A. (ponad 8 mln numerów) mają dostęp do tej unikalnej i nowoczesnej usługi przesyłania wiadomości SMS - zarówno do telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych w całej Polsce. Ciekawostką jest, że w ramach tego samego wdrożenia SMSy zostały włączone dla ulicznych budek telefonicznych! Usługa z powodzeniem działa do dzisiaj.